Nissan Viscous Fan Clutch (Part #5253)
Nissan 720 C720/CG720 Diesel
SD22 2.2LT (1981-83)
Should you require further information, please refer to our selection guide or contact customer support on: TEL: +61 (3) 9369 1234
| SPECIFICATIONS | |
| TYPE | A |
| ROTATION | CW |
| OVERALL DIAMETER A | 147.4 |
| PILOT DIAMETER B | 15.6/31.4 |
| PILOT DEPTH C | 10.9/18.7 |
| FLANGE CIRCLE D | 77.0 |
| FAN MOUNT HEIGHT E | 45.6 |
| FAN BOLT CIRCLE F | 133.5 |
| FAN MOUNT DIAMETER G | 120.0 |
| OVERALL HEIGHT H | 58.5 |
| BOLT / NUT TYPE (FAN TO CLUTCH) | 6MM x 1.0 BOLT |
| SKU | daviescraig-dc5253 |
| Brand | DAVIES CRAIG |
| Shipping Weight | 3.0000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.250m |
$192.66
or 4 payments of $48.16 with
Info
$152.00
or 4 payments of $38.00 with
Info
$25.00
or 4 payments of $6.25 with
Info
$21.00
or 4 payments of $5.25 with
Info
$278.12
or 4 payments of $69.53 with
Info
$275.91
or 4 payments of $68.98 with
Info
$202.03
or 4 payments of $50.51 with
Info
$253.38
or 4 payments of $63.34 with
Info